fbpx

16 tysięcy wielobarwnych kwiatów wplecionych w łuk o wymiarach na 26 na 9 metrów. Symbol radości niosący same pozytywne skojarzenia.

Eksponowana na warszawskim Placu Zbawiciela instalacja artystyczna „Tęcza” Julity Wójcik nie miała być politycznie zaangażowana – miała być po prostu piękna.

???

Polska rzeczywistość szybko zweryfikowała założenia artystki. Niekończąca się dyskusja wokół instalacji oraz kolejne akty wandalizmu, której jej towarzyszyły, stały się świadectwami głębokich podziałów społecznych. Przez kilka lat mogliśmy obserwować, jak na naszych oczach od wieków pozytywnie nacechowany symbol tęczy staje się czynnikiem jednoczącym i wzbudzającym sympatię u jednych, a u drugich wywołuje nienawiść i agresję.

Przy każdorazowym stawianiu „Tęczy” (instalacja miała wcześniej odsłony w Brukseli i Wigrach) Julicie Wójcik zależało, by w procesie dekoracji brali udział okoliczni mieszkańcy i mieszkanki. W Warszawie owoc społecznej pracy ponad tysiąca osób został siedmiokrotnie podpalany. Po każdej kolejnej próbie dewastacji przychodziła fala wyrazów wsparcia i propozycji pomocy od dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy osób, które sprzeciwiały się aktom nienawiści i demolowaniu stolicy w imię patologicznie rozumianego patriotyzmu.

???

Tęcza – zarówno w formie instalacji artystycznej, jak i w postaci coraz liczniej wywieszanych dziś z okien flag – jest znakiem, wokół którego jednoczyli i dalej jednoczą się ludzie. Poczucie bycia razem wspiera budowanie silnej, odważnej tożsamości – tak potrzebnej w walce o prawa człowieka. W wielu kręgach kulturowych tęcza jest symbolem zjednoczenia niosącym nadzieję – na lepsze, bezpieczniejsze jutro.

I właśnie tego z całego serca życzymy wszystkim, którym bliskie są literki L, G, B, T, Q wraz ze znakiem +. Trzymajmy się i walczmy, jeszcze będzie pięknie! ?

– ania i ola

? +  = ?

Julita Wójcik (ur. 1971)
„Tęcza”
2011–2015
fundator: Instytut Adama Mickiewicza, ob. projekt znajduje się w kolekcij Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski