Jaki prezent sprawić najmłodszym miłośnikom sztuki?
Czy masz w rodzinie małego artystę lub miłośnika wszelakich kreatywnych zabaw? Przychodzimy z pomocą! W poprzedniej części Prezentownika polecałyśmy najciekawsze książki dla miłośników sztuki, a w tej skupimy się na dziecięcych czytelnikach. Jedna z nas (Ola) jest mamą malucha, więc polecajki przetestowała osobiście, na spółkę z Julkiem. Zobacz, co fajnego możesz podarować, by pielęgnować kreatywność, twórcze instynkty i wrażliwość najmłodszych ??
Polecamy też trzecią i ostatnią część Prezentownika, w której podrzucamy pomysły na najciekawsze i najładniejsze rzeczy, gry i akcesoria dla osób, które nie potrafią żyć bez sztuki!
? Gra „Dixit: Muzeum Narodowe w Krakowie”
Dla kogo: Dodatek do dobrze znanej i pokochanej przez graczy na całym świecie gry w skojarzenia dla starszaków i dorosłych „Dixit” to owoc współpracy firmy Libellud i Muzeum Narodowego w Krakowie (nieustająco gratulujemy fantastycznego pomysłu! ?). Dodatek składa się z 84 pięknych kart z wizerunkami najbardziej znanych obrazów z kolekcji MNK, m.in. „Damy z gronostajem” Leonarda da Vinci, „Dziewczynki z chryzantemami” Olgi Boznańskiej, „Młodej Polski” Jacka Malczewskiego czy „Wernyhory” Jana Matejki. Prawdziwa uczta dla wyobraźni i świetna zabawa dla dzieci od ok. 8 lat wzwyż i kochających sztukę dorosłych.
⚠️ Pamiętajcie, że do rozgrywki potrzebujecie podstawowej wersji gry „Dixit”!
Za ile: 89,95 zł
Gdzie kupić: Sklep online MNK lub strona Rebel
Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie idealnie sprawdzają się w grze „Dixit”!
[Fot. Mykyta Platonov, Pracownia Fotograficzna MNK]
? Książka „Dlaczego sztuka pełna jest golasów?”, Susie Hodge
Dla kogo: Dla dzieci w wieku szkolnym. Susie Hodge to niezawodna maszyna do produkcji chwytliwych, przyjemnych książek o sztuce – także dla dzieci! W książce autorka w przystępny dla dzieci sposób odpowiada na odwieczne pytania odbiorców sztuki. Oprócz pytania z tytułu, opowiada też o tym, dlaczego czasem sztuka wygląda tak, jakby była narysowana przez dziecko? Czy rysunek ludzi-patyczaków to sztuka? …I dlaczego niektóre obrazy są taaakie dziwne?!
Za ile: 39 zł
Gdzie kupić: Księgarnia Natuli
? Zeszyt kreatywny „Miasteczko Gdzieś” Mroux
Dla kogo: Zeszyt ujmujemy w tej części Prezentownika, choć mógłby zostać też ujęty w części poświęconej książkom dla dorosłych. Spodoba się zarówno małym artystom (od około 7 lat wzwyż), jak i spragnionym kreatywnej swobody „bardzo dużym dzieciom”! „Miasteczko Gdzieś” to pięknie wydany zestaw historii i zadań na wyobraźnię. Podczas podróży po onirycznym miasteczku będziesz je współtworzyć rysując, pisząc, kolorując i bazgrząc, a przede wszystkim – twórczo odpoczywając. Wstęp do książki napisała Sylwia Chutnik, z kolei zadania opracowywała nie tylko malarka, ilustratorka i autorka Mroux, ale też Julia Wollner z Magazynu Lente, poeta Grzegorz Uzdański i… my!
Za ile: 89 zł (lub 109 zł za pakiet książka + e-book – by dodrukowywać ulubione zadania)
Gdzie kupić: bezpośrednio od artystki, czyli na stronie Mroux
? Książka „W pogoni za sztuką”, Thé Tjong-Khing (i cała Seria z Tortem!)
Dla kogo: Teoretycznie od 3 lat, ale mój 2-latek wprost szaleje za tą serią, a ja kocham ją za pobudzanie wyobraźni! Każdą z książek łączy ten sam motyw: szaleńcza pogoń za złodziejem, w tym wypadku rabusiem obrazu. Podczas pościgu bohaterowie przebiegają przez kolejne krainy inspirowane słynnymi obrazami, a pogoń zamienia się w fascynującą podróż przez historię sztuki. Uwaga, książki nie mają tekstu – to od nas zależy, jakim komentarzem je opatrzymy. Choć czytamy je z Julkiem niemal codziennie, do dziś zdarza nam się odkryć jakiś nowy, zaskakujący element opowieści. To chyba moje ulubione jak dotąd książki dla dzieciaków! /Ola
Za ile: 39,90 zł
Gdzie kupić: Księgarnia Wydawnictwa Dwie Siostry
? Książeczka do kąpieli „Andy Warhol: Color Magic Bath Book”,
wyd. Mudpuppy
Dla kogo: Fajny kąpielowy gadżet dla maluchów (od 0 do ok. 3 lat) – dla Julka było to jedno z pierwszych spotkań ze sztuką współczesną! /Ola
Za ile: ok. 55 zł
Gdzie kupić: Amazon
? Książeczka obrazkowa „Andy Warhol: What Colors Do You See?”,
wyd. Mudpuppy
Dla kogo: Ciekawa propozycja zarówno dla maluchów dopiero oswajających się z kolorami, jak i dla 2/3-letniego starszaka, który jest w fazie fascynacji różnorodnością barw i odcieni.
Za ile: 66,04 zł
Gdzie kupić: Amazon
? Książeczka obrazkowa „Artsy Cats”, wyd. Mudpuppy
Dla kogo: Jak wyglądaliby i nazywali się artyści i artystki epoki modernizmu, gdyby byli kotami? Dla miłośników i miłośniczek kotów i sztuki w każdym wieku!
Za ile: ok. 70 zł
Gdzie kupić: Amazon
? Książka „Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki
dla dzieci”, Michael Bird
Dla kogo: Bogato ilustrowany i napisany przystępnym językiem przewodnik po historii sztuki dla starszaków i młodszych nastolatków (od ok. 10 do ok. 14 lat). To, co najbardziej ujęło nas w tej książce, to rzadko spotykana nie-europocentryczna perspektywa – znajdziemy w niej nie tylko „znanych i lubianych” mistrzynie i mistrzów jak Vincent van Gogh, Frida Kahlo czy Leonardo da Vinci, ale również mniej popularnych w kulturze zachodniej artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich!
Za ile: 99,99 zł
Gdzie kupić: Wydawnictwo Nasza Księgarnia
? Książka „Jamnik Jacenty”, Juliette Lagrange
Dla kogo: Od 2–3 lat w górę. Piękna opowieść o tym, dlaczego warto nie bać się pójść swoją własną drogą i rozwijać swoje pasje (nawet, jeśli jest się jamnikiem). Szalone perypetie Jacentego w połączeniu z klimatem paryskich pracowni artystycznych oczarują nie tylko najmłodszych, ale i tych trochę starszych czytelników!
Za ile: 47,90 zł
Gdzie kupić: Księgarnia Natuli
? Album naklejkowy „Paint by Sticker: Masterpieces” i cała seria „Paint by Sticker”
Dla kogo: Głęboko wierzymy, że każdy ma choć lekkiego fioła na punkcie naklejek. Nie wiemy czemu naklejki tak na nas działają, może to kwestia potrzeby otaczania się czymś ładnym? Jeśli czytasz ten wpis to znaczy, że dobrze rozumiesz tę potrzebę ? Te naklejkowo-puzzlowe łamigłówki sprawdzą się zarówno u starszaków, jak i u dorosłych – szczególnie tych, którzy wkręcili się w kolorowanki!
Za ile: ok. 49 zł
Gdzie kupić: Amazon
? Książka „Piękno i sztuka, co to takiego?”, Oscar Brenifier
Dla kogo: Książka z serii „Dzieci filozofują”, dedykowanej starszakom (od mniej więcej 6 lat w górę). Każdy tom został zredagowany w formie rozmów dzieci z dorosłymi i zawiera sześć pytań, z których każde prowadzi do sześciu możliwych odpowiedzi udzielonych przez dziecko (np. „Do czego służy sztuka?”, „Czy każdy z nas jest artystą?”). Z kolei każda odpowiedź prowadzi do nowych pytań, które podważają wcześniejszą odpowiedź, prowokując do refleksji. Filozoficzne rozkminy zilustrowane są humorystycznymi rysunkami i osadzone w codziennym życiu dziecka.
Za ile: 39,90 zł
Gdzie kupić: Wydawnictwo Zakamarki
? Książka „Kot Moneta”, Lily Murray
Dla kogo: Kolejna propozycja dla miłośników kotów i sztuki. Historia stojacej w pracowni Claude’a Moneta porcelanowej figurki kota (inspirowanej prawdziwą figurką artysty!), która ożywa i wyrusza na poszukiwanie przygód. Nieokiełznana Chika wskakuje do kolejnych obrazów słynnego impresjonisty i zaczyna siać w nich spustoszenie. To jedna z tych książek, którą docenią zarówno 2– lub 6-latek, jak i ich rodzice ?
Za ile: 39,90 zł
Gdzie kupić: Księgarnia ZNAK
? Francuskie książeczki muzyczne „Mon petit Louvre en musique”, „Mon petit Monet en musique”, „Mon petit Van Gogh en musique”, „Mon petit Picasso en musique” i „Mon petit Château de Versailles en musique”
Dla kogo: Choć seria teoretycznie przeznaczona jest dla dzieci powyżej 3 roku życia, mój syn pokochał ją miłością absolutną niedługo po swoich pierwszych urodzinach, od momentu kiedy dostał w prezencie „Mój mały muzyczny Luwr” – przez ponad rok książeczki były grane po kilkanaście razy dziennie, a dziś mamy ich ponad 10. To właśnie dzięki tej serii Julek odkrył i pokochał muzykę klasyczną, przy okazji poznając swoje pierwsze dzieła sztuki. Ogromnym plusem jest fakt, że bateria wytrzymuje naprawdę długo i można ją wymienić. /Ola
PS. Niektóre z książeczek są dostępne w języku angielskim.
Za ile: 50–55 zł
Gdzie kupić: Amazon
? Książki z serii „Miffy” wydane we współpracy z Rijksmuseum i Tate
Dla kogo: dla najmłodszych (od 1–2 do ok. 4–5 lat). Książki, a następnie animowane bajki z przygodami małej króliczki Miffy (nid. Nijntje) podbiły serca nie tylko małych Holendrów. Dla wielu Miffy stała się wręcz jednym z symboli ich kraju! Współpraca Miffy z holenderskim muzeum narodowym Rijksmuseum była więc naturalną koleją rzeczy, a książki ukazały się w ramach dwóch najgłośniejszych wystaw ostatnich lat – „All the Rembrandts” i „Vermeer”. Innym światowej rangi muzeum, które na stałe współpracuje z kochaną przez dzieci na całym świecie króliczką, jest londyńskie Tate Modern, które ma w ofercie kilka książeczek z Miffy ?
Za ile: ok. 40–60 zł
Gdzie kupić: Amazon – tu kupisz książeczkę z Rembrandtem, a tu z Vermeerem. Książki z serii Tate zdobędziesz m.in. w Krainie Książek
? Książki „Malarka Ala prezentuje: Kolory” i „Malarka Ala prezentuje: Części ciała”, Ewelina Chwała-Lubomska
Dla kogo: Bohaterką nowej serii dla najmłodszych (od 1 do 6 lat) jest wesoła malarka Ala, która staje się naszą przewodniczką po historii sztuki. Na kartach książek znajdziecie m.in. dzieła van Gogha, Renoira, Caillebotte’a czy Moneta, którym towarzyszą humorystyczne wiersze i rymowanki oraz aktywizujące zadania. Oprócz dwóch pozycji książkowych (mamy nadzieję, że seria będzie rozwijana!) wydawnictwo Ładnie ma w ofercie paletę do farb, kolorowankę oraz piękną, szytą na zamówienie lalkę.
Za ile: 39 zł
Gdzie kupić: Wydawnictwo Ładnie
? Książka „Historia obrazów dla dzieci”, David Hockney, Martin Gayford i Rose Blake
Dla kogo: „Historia obrazów rozpoczęła się w jaskini i tymczasem kończy się na iPadzie. Kto wie, w jakim kierunku pójdzie?” – pisze we wstępie David Hockney. Książka zabiera czytelników w podróż po historii sztuki od pierwszych rysunków na ścianach jaskiń aż po obrazy tworzone współcześnie na ekranie komputera i smartfona. Zredagowana w formie swobodnej rozmowy pomiędzy Davidem Hockneyem i krytykiem sztuki Martinem Gayfordem, jest świetną propozycją dla starszaków (od mniej więcej 7 lat w górę). A dla tych z Was, którzy pragną zgłębić tajniki historii sztuki w niekonwencjonalny, przystępny sposób, dostępna jest również wersja dla dorosłych pod tym samym tytułem!
Za ile: 79 zł
Gdzie kupić: Wydawnictwo Rebis
? Książka „S.Z.T.U.K.A. (Szalenie Zajmujące Twory Utalentowanych i Krnąbrnych Artystów)”, Sebastian Cichocki (ilustracje: Aleksandra i Daniel Mizielińscy)
Dla kogo: dla starszaków, od mniej więcej 7 lat. Książka pobudza wyobraźnię i zachęca do twórczego myślenia. Zamiast tradycyjnych obrazów czy rzeźb znajdziecie tu wielodniowe spacery, sadzenie lasu, rozmowy ze zwierzętami, krojenie budynków, wybuchy, pływanie tratwą i opowieści o wielu innych niezwykłych działaniach artystycznych. Przedstawiając dzieciom 50 dzieł wybitnych artystów współczesnych, Sebastian Cichocki (kurator wielu świetnych wystaw, chociażby w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie) pokazuje, że sztuka może być niesamowitą przygodą, a artysta – czarodziejem, który przemienia rzeczywistość.
Za ile: ok. 50 zł
Gdzie kupić: Wydawnictwo Dwie Siostry
? Skarpetki projektu artystki Malwiny Konopackiej
Dla kogo: Dla starszaków – jeśli ktoś przejął amerykańską tradycję wieszania skarpet nad kominkiem i wypełniania ich drobnymi „stocking stufferami”, kolorowe skarpetki projektantki wyrobów ceramicznych Malwiny Konopackiej mogą się tu na różne sposoby przydać ?
Za ile: 20 zł
Gdzie kupić: Sklepik Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki
Ekipa testera i testerek rzeczy z Prezentowników Sztuki do kawy w akcji! ?? A dokładniej – na wystawie w Muzeum Narodowym w Warszawie. W tamtejszym sklepiku stacjonarnym też można złapać fajne gadżety dla dzieci – nie tylko książki, ale i inspirowane eksponatami z kolekcji MNW pluszaki czy zabawki. Polecamy i żałujemy, że MNW nie prowadzi sklepu online!
Gdzie znaleźć zarówno mądre, jak i piękne książki dla dzieci?
? Jak może zdążyłeś/zdążyłaś zauważyć po linkach – zachęcamy do zakupów bezpośrednio u wydawców oraz w lokalnych lub niesieciowych księgarniach. Wiele z nich prowadzi sklepy online i sprzedaż wysyłkową, a oprócz ogromnego wyboru ciekawych publikacji ma w ofercie także szereg nie-książkowych prezentów.
Polecamy między innymi:
Wydawnictwo Dwie Siostry – co tu dużo mówić: to jedyne w Polsce wydawnictwo, które zdobyło tytuł Najlepszego Europejskiego Wydawcy Dziecięcego Roku! Ich publikacje można kupić w księgarniach online lub, jeśli goni nas czas i wolimy nie zdawać się na kuriera, bezpośrednio w Księgarni Dwie Siostry mieszczącej się na warszawskim Powiślu (al. 3 Maja 2).
Wydawnictwo Natuli – to wydawnictwo, któremu bliskie rodzicielstwo bliskości i szacunku. Szacunek widać też w ich stosunku do klientów – publikacje Natuli, z którymi miałyśmy kontakt, były nie tylko ładnie wydane, ale też rzetelnie opracowane, co jest szczególnie istotne przy tak zawiłym temacie, jak rodzicielstwo. Oprócz sklepu online oferują też odbiór osobisty z magazynu w Szczecinie.
Sklep Fundacji Bęc Zmiana – oferującą też odbiór osobisty w Warszawie, na ul. Mokotowskiej 65/7. Prócz książek, w sklepie stacjonarnym znajdziecie ciekawe gadżety, na przykład autorską ceramikę, torby czy plakaty.
Księgarnię Big Book Cafe – księgarnię prowadzi Fundacja Kultura nie boli. Działają non-profit, a kupując u nich książki wspierasz ich program edukacji literackiej prowadzony w Big Book Cafe, czyli dwóch wspaniałych kawiarnio-księgarniach w Warszawie (przy ul. Dąbrowskiego oraz nieopodal placu Konstytucji). Często same tam przesiadujemy przy kawie i pracy!
Jeśli wyznajesz zasadę „zawartość to nie wszystko, liczy się też prezentacja” – zerknij na niesztampowe, przepiękne papiery pakowe ze sklepu Rzeczownik. Oprócz sklepiku online mają też uroczy butik stacjonarny mieszczący się przy ul. Poznańskiej 23 w centrum Warszawy (a zaraz za rogiem mieści się Galeria Raster – można więc łatwo połączyć przyjemne z przyjemnym… sprawdzone info! ?)