fbpx

Jaki prezent sprawić miłośnikom sztuki? 

Masz wśród bliskich fana malarstwa, rzeźby, rysunku, architektury lub designu, któremu chcesz sprawić radość na Święta? Artystę lub artystkę, którym nie chcesz w ciemno kupować przyborów plastycznych, ale których chciał(a)byś wspierać w pasji? A może szukasz gotowej listy prezentów dla świętego Mikołaja? Przychodzimy z pomocą! Zobacz, jakie najciekawsze książki o sztuce pojawiły się w ostatnim czasie na rynku i spraw swoim bliskim idealny prezent pod choinkę 🌲

W tej części Prezentownika polecamy tytuły dla dorosłych czytelników. Zobacz też nasz wpis poświęcony publikacjom i fajnym gadżetom dla najmłodszych, a także nieksiążkowy Prezentownik dla osób kochających sztukę!

Artykuł zawiera polecajki kilku książek, których egzemplarze recenzenckie otrzymałyśmy od Wydawców – są one każdorazowo oznaczone, jednocześnie ich polecenia nie są efektem płatnej współpracy, a naszymi szczerymi rekomendacjami!

🎁 Historia obrazów, David Hockney i Martin Gayford (2022)

Dla kogo: Dla osób pragnących zgłębić historię sztuki w sposób odbiegający od tradycyjnego myślenia i wiedzy z podręczników. Jeden z naszych ulubionych współczesnych artystów, czyli David Hockney łączy siły z krytykiem sztuki Martinem Gayfordem. Rozmawiają o tym, jak artyści widzą i przedstawiają świat, oraz co kierowało i kieruje twórcami gdy decydują się wyrazić swoje odczucia w formę sztuki wizualnej – niezależnie czy tymi twórcami byli dawni mistrzowie i mistrzynie, prehistoryczni jaskiniowcy czy współcześni malarze i rzeźbiarze.

Za ile: cena okładkowa: 199 zł

Gdzie kupić: Wydawnictwo Rebis

🎁 History of Art without Men, Katy Hessel (2022) lub Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn, Sylwia Zientek (2023)

Dla kogo: Dla osób, które pasjonują się „brakującą połową dziejów”: historią artystek i kobiet w sztuce, które nie są tylko malowane, ale też malują. Tworzą sztukę, walczą o wykształcenie i pozycję, przełamują bariery i postawione im przez społeczeństwo oczekiwania. Anglojęzyczna publikacja Katy Hessel bierze pod lupę historię sztuki europejskiej i amerykańskiej, z kolei Sylwia Zientek prezentuje bogaty zbiór naprawdę znakomitych, wciągających esejów o polskich artystkach – nie tylko tych najbardziej rozpoznawalnych.

Za ile: Katy Hessel – ok. 140 zł, Sylwia Zientek – 69,99 zł (twarda oprawa)/49,99 zł (miękka oprawa)

Gdzie kupić: Hessel można kupić np. w Empiku, a Zientek – chociażby na stronie wydawnictwa Agora.

Czy słuchałam audiobooka, ale szybko dokupiłam wersję w papierze, by móc łatwiej wracać do wybranych fragmentów? Być może… [/Ania]

🎁 Dlaczego nie było wielkich artystek?, Linda Nochlin (2023 – w końcu w polskim przekładzie!)

Dla kogo: Dla osób studiujących historię sztuki oraz tych, których fascynuje historia twórczości artystek i to, dlaczego mówi się o nich dopiero od stosunkowo niedawna. Wydany po raz pierwszy w 1971 roku esej Lindy Nochlin był kluczowy dla historii sztuki pisanej na nowo. Pierwszemu polskiemu wydaniu towarzyszy wstęp Catherine Grant oraz tekst „Trzydzieści lat później” (z 2006 roku), w którym Nochlin przygląda się swoim rozważaniom z perspektywy czasu. Odwołując się do takich artystek, jak Louise Bourgeois czy Cindy Sherman z pasją i zachwycającą precyzją diagnozuje kondycję zarówno kobiet, jak i sztuki. Choć od pierwszej publikacji eseju minęło pół wieku, jego przesłanie pozostaje aktualne. Jak to określiła Karolina Plinta, krytyczka i zastępczyni redaktora naczelnego magazynu „Szum”: „idealny prezent pod każdą aspirującą choinkę”.

Za ile: cena okładkowa: 59,90 zł

Gdzie kupić: Wydawnictwo Smak Słowa planuje premierę na 14 grudnia, książkę można zamówić m.in. w księgarni paskarz.pl

[Dziękujemy Wydawictwu Smak Słowa za egzemplarz recenzencki książki!]

🎁 Rozmowy obrazów (dwa tomy), Grażyna Bastek (2020)

Dla kogo: Dla osób, które chcą zatopić się w pasjonujących, nie ubranych w click-baitowe szaty opowieściach o sztuce światowej klasy. Grażyna Bastek jest historyczką sztuki, kuratorką i publicystką, pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. Możecie ją znać z audycji „Jest taki obraz” Polskiego Radia lub jej własnego podcastu – Po co sztuka?, a jej eseje pojawiały się na łamach takich pism, jak „Newsweek Historia”, „Vogue Polska” czy „Przekrój”.

Za ile: ok. 40 zł za każdy z tomów (cena okładkowa jest wyższa, ale jako, że publikacja nie jest już zupełną świeżynką – bardzo łatwo ją złapać na promocji)

Gdzie kupić: Strona wydawnictwa PWN: tom 1, tom 2

🎁 All the Beauty in the World: A Museum Guard’s Adventures in Life, Loss and Art, Patrick Bringley (2023)

Dla kogo: Dla osób zafascynowanych kulisami pracy muzeów i galerii sztuki oraz tych, którzy uważają, że trzeba mieć nie-wiadomo-jakie wykształcenie historyczno-sztuczne, by móc odbierać i pięknie opowiadać o sztuce. „All the Beauty in the World” to pamiętnik wieloletniego ochroniarza nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, który dzieli się przemyśleniami towarzyszącymi jego pracy.

Za ile: ok. 120 zł

Gdzie kupić: Amazon, Allegro

🎁 Weird Medieval Guys: How to Live, Laugh, Love (and Die) in Dark Times, Olivia Swarthout (2023)

Dla kogo: Ten humorystyczny przewodnik po najdziwniejszych motywach ze średniowiecznych manuskryptów wpadł nam w ręce w jednej z londyńskich księgarni i było to jedno z najlepszych książkowych znalezisk tego roku. Oprócz encyklopedycznego wykazu ślimako-kotów, śpiewających pośladków i pociesznych lwów znajdziecie w nim liczne quizy, średniowieczny horoskop oraz poradnik, jak skutecznie poderwać rycerza. Prawdziwa uczta dla miłośników i miłośniczek Średniowiecza i związanych z nim kuriozów!

Za ile: ok. 90 zł

Gdzie kupić: Tania Książka lub Amazon

🎁 Picasso, Annie Cohen-Solal (2023)

Dla kogo: polecamy ją zarówno miłośnikom twórczości Pabla Picassa, jak i osobom zainteresowanym bardziej „ludzką”, a nie tylko polityczną historią Europy. To bardzo obszerna biografia równie legendarnego, co problematycznego Picassa – nie znajdziecie tu albumu reprodukcji dzieł, ale za to szeroko zakrojoną opowieść o młodym migrancie w zaangażowanym politycznie środowisku, które kształtowało kulturę połowy ubiegłego wieku.

Za ile: cena okładkowa: 99,99 zł

Gdzie kupić: Księgarnia Znak

[Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki!]

🎁 Vivian Meier, Ann Marks (2023)

Dla kogo: Książka z kategorii „herstorii”. Pierwsza biografia fascynującej, choć wciąż mało znanej Vivian Maier – tajemniczej niani, która od lat 50. XX wieku w całkowitej tajemnicy wykonała łącznie około… 100 000 fotografii, które skutecznie ukrywała przed światem. Niesamowity dorobek Maier ujrzał światło dzienne, gdy w 2007 roku jej prace zostały odkryte w jednym z amerykańskich domów aukcyjnych. Must-read nie tylko dla miłośników i miłośniczek fotografii!

Za ile: 79,99 zł

Gdzie kupić: Księgarnia ZNAK
[Dziękujemy Wydawnictwu Znak za egzemplarz recenzencki!]

🎁 Andy Warhol. Polaroids 1958-1987, wyd. Taschen (2023)

Dla kogo: To jeden z tych albumów, które posiadają nie tylko wartość merytoryczną, ale są też piękną ozdobą mieszkania – doskonale sprawdzi się na stoliku kawowym 😉 Album zawiera selekcję ogromnej kolekcji polaroidów Warhola, który przez blisko 30 lat fotografował swoich przyjaciół, kochanków, celebrytów oraz siebie samego. To jednocześnie unikalny zapis ery pop-artu – gdyby Warhol żył we współczesnych czasach, z całą pewnością byłby Instagramerem! 

Za ile: ok. 190 zł

Gdzie kupić: Księgarnia MOCAK-u

🎁 teraz polski dizajn, Aleksandra Koperda (2023)

Dla kogo: Dla miłośników i miłośniczek pięknych rzeczy. Bajecznie kolorowo wydany album o projektowaniu – widać, że wydawnictwo zdawało sobie sprawę, że książka o designie musi być atrakcyjnym obiektem samym w sobie 😉 Publikacja jest pełna ciekawostek, przykładów dobrego designu oraz prac polskich projektantów i projektantek – zarówno tych o już ugruntowanej na światowym rynku pozycji, jak i wschodzących gwiazd.

Za ile: 89,99 zł

Gdzie kupić: Księgarnia ZNAK

🎁 Nówka sztuka. Młoda polska ilustracja, Patryk Mogilnicki (2022)

Dla kogo: Dla młodych twórców/twórczyń oraz miłośników sztuki użytkowej, grafiki, komiksów. Patryk Mogilnicki zaprosił do rozmów 25 młodych twórców i twórczyń polskiej ilustracji – między innymi Olę Jasionowską, Patrycję Podkościelny, Bolesława Chromrego czy Susie Hammer. Teksty uzupełnione są ich pracami – ponad 600 barwnymi ilustracjami wykonanych w różnych technikach i stylach. Bardzo ładnie wydana publikacja!

Za ile: 99 zł

Gdzie kupić: Wydawnictwo Karakter

🎁 Rozrzut, Anda Rottenberg (2023)

Dla kogo: Dla osób studiujących historię sztuki, ale też tych, którzy chcą głębiej poznać sztukę współczesną. „Rozrzut” to zbiór tekstów czołowej polskiej krytyczki sztuki i kuratorki, Andy Rottenberg. Jak pisze wydawca, autorka „zbiera rozrzucone na przestrzeni lat okruchy pamięci, tworząc pasjonujący pejzaż sztuki i kultury XX i XXI wieku. W bogato ilustrowanym tomie awangarda spotyka Warhola i kolorystów, znani artyści jak Munch, Szapocznikow czy Wróblewski sąsiadują z tymi mniej znanymi, a godnymi uwagi. Autorka pisze o pamięci, obecności kobiet w świecie, ale i o związkach między władzą a sztuką i kulturą. To wciągający przewodnik po sztuce XX i początków XXI wieku, ale i po współczesnym świecie.” Potwierdzamy!

Za ile: ok. 90 zł

Gdzie kupić: Wydawnictwo Krytyka Polityczna

🎁 Sztuka po 1900 roku: Modernizm. Antymodernizm. Postmodernizm, praca zbiorowa (Hal Foster, Rosalind Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin H.D. Buchloh, David Joselit; 2023)

Dla kogo: Dla osób studiujących historię sztuki – to pierwsza polskim rynku publikacja, która by w tak kompetentny i wszechstronny sposób przedstawiła skomplikowane dzieje sztuki od 1900 do 2015 roku. Autorzy – cenieni historycy sztuki – zagłębiają się w zagadnienia formy, tematu, interpretacji, szkół psychoanalizy, marksizmu, instytucji, kontrkultury, językoznawstwa, dekonstrukcji, globalizmu, dekolonizacji rynku, kultury masowej, feminizmu, czy reprezentacji osób nieheteronormatywnych. Dostrzegając ścisłe powiązania plastyki z literaturą, muzyką, polityką, ukazują sztukę współczesną w całym jej bogactwie i komplikacji.

Za ile: cena okładkowa to 390 zł, ale zdecydowanie da się dorwać też dużo taniej

Gdzie kupić: Wydawnictwo Arkady

🎁 Jak zostać artystą?, Jerry Saltz (2021)

Dla kogo: dla artystek i artystów! To lekki i humorystyczny, ale i też zawierający dużo interesujących spostrzeżeń poradnik dla osób pragnących rozwijać się twórczo (głównie na polu malarstwa, ale nie tylko). Saltz jest jednym z najbardziej znanych amerykańskich krytyków sztuki – jest felietonistą kultowego magazynu „New York”, a w 2018 roku otrzymał Nagrodę Pulitzera w dziedzinie krytyki. Żyje i oddycha sztuką, a jego perspektywa jest zdecydowanie warta uwagi!

Za ile: 39,90 zł

Gdzie kupić: Wydawnictwo Rebis

🎁 Vademecum „Materiały i techniki. Poradnik dla artysty współczesnego” (2023)

Dla kogo: dla twórców i twórczyń. Jak zabezpieczyć fotografie i prace na papierze? Jak odpowiednio przygotować obraz do transportu? Jak zabezpieczyć go werniksem tak, by za dwieście lat konserwatorzy nie przeklinali Was pod nosem? 😉
Za ile: Nie znamy jeszcze ceny wydania papierowego (ale e-book jest za free!)
Gdzie kupić: Bezpłatny e-book jest dostępny na stronie NIKZ, a drukowane wydanie będzie w sprzedaży od 7 grudnia
[Dziękujemy Narodowemu Instytutowi Konserwacji Zabytków za egzemplarz recenzencki!]

Gdzie szukać pięknych albumów i dobrych książek o kulturze, historii sztuki, malarstwie i projektowaniu?

📚 Jak może zdążyłeś/zdążyłaś zauważyć po linkach – zachęcamy do zakupów bezpośrednio u wydawców oraz w lokalnych lub niesieciowych księgarniach. Wiele z nich prowadzi sklepy online i sprzedaż wysyłkową, a oprócz ogromnego wyboru ciekawych publikacji ma w ofercie także szereg nie-książkowych prezentów.

Polecamy między innymi:

Sklep Fundacji Bęc Zmiana – oferującą też odbiór osobisty w Warszawie, na ul. Mokotowskiej 65/7. Prócz książek, w sklepie stacjonarnym znajdziecie ciekawe gadżety, na przykład autorską ceramikę, torby czy plakaty.

Księgarnię Big Book Cafe – księgarnię prowadzi Fundacja Kultura nie boli. Działają non-profit, a kupując u nich książki wspierasz ich program edukacji literackiej prowadzony w Big Book Cafe, czyli dwóch wspaniałych kawiarnio-księgarniach w Warszawie (przy ul. Dąbrowskiego oraz nieopodal placu Konstytucji). Często same tam przesiadujemy przy kawie i pracy!

Wydawnictwo ArtRage – niewielkie, niezależne wydawnictwo i księgarnia internetowa, które powstały z pasji do literatury i kultury. Tu możecie znaleźć m.in. dramaty tegorocznego laureata literackiej Nagrody Nobla, Jona Fosse!

Księgarnię i Wydawnictwo Tajfuny – Tu buszować będą fani kultury Azji Wschodniej. Publikacje Tajfunów zawsze przykuwają jakością wydania – od selekcji tytułów i tłumaczenia, aż po piękny skład i design okładek.

Księgarnię Fundacji Instytutu Reportażu Wrzenie świata – królestwo książek non-fiction. Działają zarówno online, jak i stacjonarnie, w kawiarni Wrzenie Świata przy ul. Gałczyńskiego 7 w Warszawie.

 

Jeśli wyznajesz zasadę „zawartość to nie wszystko, liczy się też prezentacja” – zerknij na niesztampowe, przepiękne papiery pakowe ze sklepu Rzeczownik. Oprócz sklepiku online mają też uroczy butik stacjonarny mieszczący się przy ul. Poznańskiej 23 w centrum Warszawy (a zaraz za rogiem mieści się Galeria Raster – można więc łatwo połączyć przyjemne z przyjemnym… sprawdzone info! 😉)