fbpx

Rozpoczynamy niedzielny cykl „sztuki do śniadania”!

Jako pierwsze wrzucamy na ząb wyborne (choć późne) „Śniadanie wioślarzy” Renoira ?

???

Jednym z ukochanych miejsc Auguste Renoira była malownicza podparyska miejscowość Chatou, gdzie od gwaru wielkomiejskiego życia odpoczywali m.in. Claude Monet, Alfred Sisley, Édouard Manet i Camille Pissarro. To tu na przełomie 1880 i 1881 powstał słynny obraz „Śniadanie wioślarzy”. Odwołując się do XVI-wiecznych weneckich scen biesiadnych Paola Veronesego, artysta przedstawił na nim grupę przyjaciół spędzających wspólnie czas w położonej nad brzegiem Sekwany restauracji Maison Fournaise. Do pozowania zaprosił trzynaścioro swoich przyjaciół, których przez 6 miesięcy portretował osobno na tarasie słynnej restauracji.

Renoir po raz pierwszy ukazał na płótnie swoją późniejszą żonę, szwaczkę Aline Charigot – to zajęta zabawą ze swoim pupilem młoda kobieta na pierwszym planie obrazu. Mężczyzna opierający się o sąsiadującą balustradę to syn właściciela restauracji, Hippolyte-Alphonse. Po drugiej strony stołu Renoir uwiecznił – w białym podkoszulku wioślarza i żółtym słomkowym kapeluszu – swojego kolegę po fachu Gustava Caillebotte’a, któremu towarzyszy często pozująca Renoirowi aktorka Angèle Legault – pochyla się nad nimi włoski dziennikarz Adrien Maggiolo.

Za nimi urzędnik Eugène Pierre Lestinguez i artysta Paul Lhote (w sportowych kapeluszach) droczą się z zatykającą sobie uszy i znaną aktorką Comédie Française Jeanne Samarą. Popijająca ze szklanki kobieta to aktorka Ellen Andrée, której przygląda się niezidentyfikowana postać. Naprzeciwko nich baron Raoul Barbier ucina sobie pogawędkę z córką właściciela restauracji Alphonsine. Osoby przedstawione na najdalszym planie to zamożny historyk sztuki, kolekcjoner i wydawca „Gazette des Beaux-Arts” Charles Ephrussi, pochłonięty rozmową ze swoim osobistym sekretarzem, poetą i krytykiem Jules’em Laforgue’em.

???

Nie polecamy renoirowskiego śniadania, jeśli w poniedziałek wybieracie się do pracy – jak zapewne zauważyliście, składa się ono bowiem głównie z… wina ?

PS. Kopię „Śniadania wioślarzy” malował każdego roku jeden z bohaterów filmu „Amelia” – sąsiad tytułowej Amelii, niezapomniany Raymond Dufayel.

~ ola

? + ☕️ = ?

Auguste Renoir (1841–1919)
„Le Déjeuner des canotiers” („Śniadanie wioślarzy”)
1880–1881
The Phillips Collection