fbpx

Pamiętacie te wspaniałe momenty, kiedy otwierało się skrzynkę na listy, a tam – zamiast rachunku – czekał najnowszy katalog z Ikei?

Co prawda w trosce o ekologię IKEA zaprzestała tej praktyki, ale mam dla Was coś równie dobrego: kilka akwareli prosto ze szwedzkiego domu Larssonów.

Nie ma tu półek BILLY, ale są za to LILLA HYTTNÄS, SUNDBORN i BERGÖÖ.


🪑
🪑🪑

Carl Larsson tworzył zarówno monumentalne freski i obrazy olejne, jak i mniejsze prace. Był i nadal jest jednym z najbardziej znanych i lubianych artystów w Szwecji. Nie będę tu pisać o całokształcie jego twórczości – nie skończyłabym przed zachodem słońca – skupię się więc na serii widoków z willi Larssonów, nazywanej przez nich Lilla Hyttnäs (szw. „Mała Chatka”).

Częstą bohaterką przedstawianych scen była żona Carla, Karin Larsson (z domu Bergöö). Choć malarz uwieczniał ją zazwyczaj jako młodą muzę w sielskiej scenerii, Karin nie była jedynie inspiracją męża, ale równie pracowitą i roztropną artystką ze znakomitym wykształceniem (ukończyła Akademię Sztuk Pięknych).

Nierzadko udzielała korekt i recenzowała pracę Carla, a sama – tkała i haftowała, poświęcając się przy tym wychowaniu ośmiorga dzieci (!). Na jednej z prac przypiętej do tego posta – tej, w której Karin zerka na nas znad krzewu azalii – z lewej strony widać krosno, przy którym artystka projektowała i tworzyła barwne tkaniny o oryginalnych wzorach.

🏠🏠🏠

Larssonowie wykreowali i uwiecznili świat pełen ciepła, w którym aż chce się zamieszkać. Przedstawione wnętrza i panująca w nich atmosfera działają nostalgicznie i przypominają nieco katalogi z Ikea.

Nic dziwnego, że idylliczne widoczki wnętrz domu w Sundborn były hitem, który od razu podchwyciła szeroka publiczność! Kreatywne połączenie współczesnych sosnowych mebli, lekkich wzorów tapet, przytulnych tkanin i różnych swobodnie porozstawianych antyków urzekło Skandynawskie serca.

I choć styl ten nie był oryginalnym konceptem Larssonów – była to raczej wypadkowa ich czasów – to wysmakowane ujęcia były tak „w punkt”, że uznaje się ich za rodziców typowo szwedzkiego wnętrzarskiego designu.

-ania

PS. Czy Was też naszła nagła ochota na klopsiki i przearanżowanie mieszkania? 🤔

🎨 + ☕️ = 💕