fbpx

Z nieba leje się żar i coraz trudniej wytrzymać w mieście, dlatego przenosimy się na chwilę do równie słonecznej Kalifornii – do jej bezchmurnego nieba, modernistycznej architektury i rajskich basenów, które bohaterami swoich obrazów uczynił David Hockney.

☀️☀️☀️

Hockney był nie tylko uważnym obserwatorem ludzi – żywo interesowała go także woda i jej nieustannie zmieniająca się powierzchnia. W swoich płótnach przedstawiał ją jako wijące się i splatające ze sobą linie, wyraźnie odcinające się od turkusowego tła. Pracując nad swoim cyklem z motywem basenu w roli głównej, artysta opierał się na wykonanych przez siebie zdjęciach oraz reklamach pochodzących z kalifornijskich czasopism.

Hockney wpadł na pomysł namalowania „Portretu artysty” w 1971 roku, kiedy pewnego dnia zwrócił uwagę na dwie fotografie leżące na podłodze jego pracowni. Pierwsza przedstawiała nurkującego mężczyznę, druga − chłopca, który spoglądał na ziemię. Od razu przystąpił do pracy, jednak będąc niezadowolony z efektu, zniszczył pierwszą wersję obrazu.

Do swojej koncepcji powrócił wiosną 1972 roku, na miesiąc przed planowaną w Nowym Jorku wystawą. Tym razem wybrał się do swojej willi nieopodal Saint-Tropez, gdzie wykonał setki zdjęć, prosząc o zapozowanie swojego asystenta oraz przyjaciela. Po powrocie ponownie zabrał się do pracy – malował po 18 godzin na dobę, a ostatnie pociągnięcia pędzlem wykonał w noc poprzedzającą wysyłkę obrazu na wystawę.

💦💦💦

Dzieło powstało w czasie, gdy David rozstawał się ze swoim wieloletnim partnerem Peterem Schlesingerem – być może dlatego wyczuwa się w nim atmosferę rosnącego napięcia i wyobcowania. Według niektórych pływający mężczyzna uosabia nowego kochanka Schlesingera.

W w 2018 roku – „Portret artysty” został sprzedany na aukcji w Nowym Jorku za zawrotną kwotę 90,3 mln dolarów, ustanawiając światowy rekord w kategorii dzieł żyjących artystów (rok później pobiła go rzeźba „Rabbit” Jeffa Koonsa). Dom aukcyjny Christie’s, w którym sprzedano obraz Hockneya, określił go jako „nowożytne arcydzieło”.

 Obraz stał się inspiracją dla wielu reżyserów. Jednym z nich jest Pedro Almodóvar, który w swoim filmie „Złe zachowanie” (2004) niemal skopiował słynny kadr Hockneya.

~ ola

🎨 +  = 💕

 

____

👇 Nie masz czasu na kawę? Wypij espresso! 👇

☕️ Hockneya fascynowała woda i jej zmieniająca się pod wpływem ruchu i światła powierzchnia.

☕️ Malował wodę niemal abstrakcyjnie, upraszczając ją do białych, sinusoidalnych linii.

☕️ W 2018 roku „Portret artysty” pobił rekord sprzedaży dzieła żyjącego artysty, osiągając kwotę 90,3 mln dolarów! (w 2019 roku nowy rekord został ustanowiony przez Jeffa Koonsa)

David Hockney (ur. 1937)
Portrait of an Artist (Pool with Two Figures)
1972
Kolekcja prywatna