fbpx

Portret 9-letniej Mädy był pierwszym obrazem zrealizowanym przez Gustava Klimta na zlecenie małżeństwa Primavesich 🌸

Primavesiowie należeli do finansowej elity Wiednia i wspierali Klimta niemal od początku jego kariery, gromadząc pokaźną kolekcję prac artysty. Otto Primavesi był bankierem i głównym sponsorem Wiener Werkstätte, z którą blisko związany był również Klimt. W 1912 roku Otto zamówił u niego wizerunek swojej córki Mädy.

Niewiele brakowało, a obraz nigdy by nie powstał, bowiem w przeciwieństwie do swojego podopiecznego Egona Schielego, Klimt nigdy nie był zainteresowany portretowaniem dzieci – w jego twórczości dominowały przedstawienia dorosłych kobiet. Tym razem jednak zrobił wyjątek i przyjął zlecenie ze względu na łączącą go z Ottonem przyjaźń.

Gustav uwiecznił Mädę w pozycji stojącej, z dłońmi schowanymi za plecami, jakby coś za nimi ukrywała. Jej wycelowane prosto w widza spojrzenie jest śmiałe i wyzywające. Tak powściągliwej i wyrafinowanej ekspresji spodziewalibyśmy się raczej po dojrzałej kobiecie aniżeli 9-latce!

Postać dziewczynki niemal stapia się z floralnym ornamentem. Klimt „porozrzucał” kwiaty na płótnie, malując je na ścianie, wykładzinie i sukience, której falujący kształt i zlewające się z dywanem falbanki potęgują dekoracyjny charakter już i tak bogatej scenerii.

W późnym okresie twórczości Klimta, do którego należy portret Mädy, pełen przepychu, inspirowany sztuką bizantyjską styl uległ wysubtelnieniu. Artysta odszedł tu od charakterystycznych ciężkich złoceń na rzecz bardziej finezyjnego ornamentu.

Portret Mädy Primavesi był jednym z pierwszych obrazów, jaki przyswoiłam w pełni świadomy sposób. Odkryłam go w 2005 roku na wystawie „Wiedeń 1900. Klimt, Schiele, Moser, Kokoschka” w paryskim Grand Palais. Zapatrzona w Mädę, nie zdążyłam zwiedzić pozostałych części ekspozycji…

Będąc wówczas niewiele starsza od bohaterki obrazu, stałam jak wryta przed tym radosnym płótnem i starałam się zapamiętać wiosennie brzmiące nazwisko dziewczynki, nie zdając sobie sprawy z tego, że właśnie zaczyna się moja wielka przygoda ze sztuką 👀

~ ola

Gustav Klimt (1862–1918)
Portret Mädy Primavesi
1912
Metropolitan Museum of Art, Nowy Jork