fbpx

Niepokojąca, skłębiona masa zieleni górująca nad trzema drobniutkimi, skrótowo namalowanymi figurkami, przywodzi na myśl burzowe chmury. To naładowany emocjami „Shoah (Las)” Wilhelma Sasnala.

🌳🌳🌳

Gdy po raz pierwszy zobaczyłam ten obraz, nawet nie znając jego historii czy tytułu czułam, że z odmętem w tle jest „coś nie tak”. Zapierający dech w piersiach las nie jest ani przypadkowy, ani neutralny – scena rozgrywa się bowiem w okolicach Treblinki. Chaotyczna, głęboko zielona otchłań jest zatem miejscem pogromu, tytułowej Zagłady.

Znana jest również tożsamość przedstawionych postaci. Mężczyzna w środku to Claude Lanzmann – reżyser 9-godzinnego filmu dokumentalnego o Zagładzie („Shoah”, 1985), nad którym pracował kilkanaście lat. Postać w białej spódnicy to tłumaczka, która przekłada rozmowę reżysera z idącym po jego prawej stronie mężczyzną. Ten ostatni zaś jest świadkiem zbrodni – właśnie opisuje Lanzmannowi swoje traumatyczne doświadczenia z czasów wojny.

👤👤👤

Wilhelm Sasnal uważany jest za głos pokolenia i ikonę polskiej sztuki. Jego prace znajdują się w najbardziej prestiżowych kolekcjach sztuki współczesnej na świecie – m.in. w nowojorskich MoMA The Museum of Modern Art i Solomon R. Guggenheim Museum, londyńskim Tate czy paryskim Centre Pompidou. Jest artystą zaangażowanym, podejmującym trudne wątki – nie waha się wypowiadać na tematy polityczne czy historyczne. Jak twierdzi, „trudno nie być politycznym w Polsce”.

– ania

🎨 +  = 💕

Wilhelm Sasnal (ur. 1972)
Shoah (Las)
2003
Kolekcja prywatna